
11.7K
Downloads
65
Episodes
I PotentialPodden™ samtalar vi med insiktsfulla och kloka ledare och VD:ar under avspända former. Syftet är att komma under ytan kring deras mer personliga erfarenheter som ledare och bjuder på tips från deras verklighet. Intervjuerna görs av vår VD Marika Skärvik, där viktiga och kluriga frågeställningar tas upp som chefer och ledare kan reflektera kring. Marika Skärvik, som tidigare har fått utmärkelsen Årets Chef, och delar med sig av sina egna erfarenheter som ledare i några av avsnitten. PerformancePotential säkerställer verksamheters resultatmål och genomförandeförmåga. Vi matchar verksamheter med individers och teams sätt att leverera och prestera. Vill du veta mer om hur du genom vår modell kan öka genomförandekraften i ditt team? Vi finns på www.performancepotential.se
Episodes

Thursday Aug 15, 2024
Samtal med Lisa de Paula, VD Lensway Group
Thursday Aug 15, 2024
Thursday Aug 15, 2024
Managementkonsulten som klev in på kontoret i Kista och blev kvar. 2017 fick Lisa de Paula i uppdrag att projektleda en sammanslagning av två bolag som fått samma ägare och skulle integreras till ett. Ett intensivt projekt på fyra månader som gav mersmak och ledde till att hon tog anställning och fortsatte förändringsarbete i den nyskapade organisationen. Två år senare gavs möjligheten att ta över som VD, en steg som kändes läskigt men också helt rätt.
Lisa har nu suttit som VD för Lensway Group i 5,5 år. Bolaget, en nordisk e-handlare som sålt linser och glasögon på nätet i över 20 år, har vuxit i omsättning och vänt förlust till vinst de senaste två åren. Lisas ledarskap handlar mycket om att få människor att växa, ge ansvar och mandat att ta egna beslut. Att genom eget engagemang och glädje inspirera andra att göra det där lilla extra, att jobba tillsammans och ha roligt tillsammans.
Att gå från att leda managementkonsulter till att leda ett bolag med både lagermedarbetare och businesscontrollers, kundserviceagenter och frontendutvecklare är en stor omställningen. Första sommarfesten blev en ordentlig kulturkrock och även första medarbetarsamtalen, men nu har de hittat varandra och skapat Lensway Groups sätt att vara – SEPen. Simplicity, Evolvement and Passion – tre ord som vägleder i både dagliga och strategiska beslut.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.