
11.8K
Downloads
65
Episodes
I PotentialPodden™ samtalar vi med insiktsfulla och kloka ledare och VD:ar under avspända former. Syftet är att komma under ytan kring deras mer personliga erfarenheter som ledare och bjuder på tips från deras verklighet. Intervjuerna görs av vår VD Marika Skärvik, där viktiga och kluriga frågeställningar tas upp som chefer och ledare kan reflektera kring. Marika Skärvik, som tidigare har fått utmärkelsen Årets Chef, och delar med sig av sina egna erfarenheter som ledare i några av avsnitten. PerformancePotential säkerställer verksamheters resultatmål och genomförandeförmåga. Vi matchar verksamheter med individers och teams sätt att leverera och prestera. Vill du veta mer om hur du genom vår modell kan öka genomförandekraften i ditt team? Vi finns på www.performancepotential.se
Episodes

Tuesday Dec 14, 2021
Samtal med Peter Mellin, VD Sodexo Sverige
Tuesday Dec 14, 2021
Tuesday Dec 14, 2021
Peter Mellin är Värmlänningen som bott i Stockholm i många år. Han har under sin karriär endast haft tre stycken arbetsgivare men kontinuerligt utmanats och fått utvecklas inom dessa verksamheter. Han har arbetet 10 år i Försvarsmakten, 14 år på AstraZeneca och 7 år på Sodexo. Stora delar av hans ledarskapsfilosofi kommer från hans tid i Försvarsmakten.
Numera är han VD för Sodexo Sverige sedan tre år. Peter är oerhört stolt över acceleratorn SPARX som drivs av Sodexo, där drygt 20 start ups numera är en del av ”familjen”.
"Ledarskap är allting, det är hur vi får organisationer att fungera och är det som gör skillnad i många organisationer. Individen har en kapacitet och en vilja att göra något. Ledaskapet kan förstärka eller begränsa, beroende på vilket ledarskap man har". Lyssna till Peters tankar om Ledarskap i detta avsnitt.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.